24 marzec
Czym charakteryzuje się nowoczesny drewniany dom całoroczny?

Wiele osób kojarzy domy drewniane wyłącznie z budownictwem letniskowym. Od kilku lat jednak inwestorzy coraz częściej stawiają na budowę nieruchomości całorocznych w tej technologii. Charakteryzują się one bowiem wieloma zaletami, które sprawiają, że decyduje się na nie coraz więcej klientów. Jaki dom drewniany wybrać? Czym jest właściwie energooszczędna nieruchomość? Co to jest dom kanadyjski? Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych informacji znajdą Państwo w naszym artykule!

Czym charakteryzuje się nowoczesny drewniany dom całoroczny?

Są to z reguły budynki energooszczędne, wykonane z naturalnych, pozyskiwanych w sposób przyjazny dla środowiska materiałów. Bardzo często wykorzystuje się w nich zaawansowane technologicznie rozwiązania izolacyjne, które ograniczają straty ciepła do absolutnego minimum. W zależności od wybranej przez Państwa technologii możliwe jest sfinalizowanie projektu w zaledwie kilka miesięcy, a w niektórych wypadkach nawet tygodni. Wiele osób twierdzi, że drewno to nietrwały i łatwopalny materiał konstrukcyjny. W rzeczywistości ma to jednak niewiele wspólnego z prawdą. Odpowiednio zaimpregnowany i wysuszony budulec okazuje się bardzo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także na działanie wilgoci oraz ognia.

Dom drewniany – jaki koszt?

Nieruchomość z drewna zapewnia niemałe oszczędności już na etapie wykonywania fundamentów. Wynika to oczywiście ze stosunkowo niskiej wagi budynku. Cena wykonania fundamentów pod tego typu nieruchomość wynosi przeciętnie około 300 zł/m2. Sumarycznie koszt wykończenia nieruchomości zrealizowanej w systemie kanadyjskim może być do nawet do 20% niższy w porównaniu z murowanymi budynkami. Chętnie wykonamy dla Państwa profesjonalną wycenę – prosimy tylko o wypełnienie formularza zamieszczonego na naszej stronie internetowej.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Budynek energooszczędny to coraz popularniejsze rozwiązanie, które wyróżnia się zwartą bryłą, w której nie znajdziemy mostków cieplnych. Cechą charakterystyczną tej propozycji jest również doskonała izolacja termiczna oraz ciepłe ściany, które ograniczają straty ciepła, a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do utrzymania we wnętrzu komfortowej temperatury. Doskonała izolacja akustyczna, a także wysoka odporność na niekorzystne wpływy atmosferyczne to kolejne zalety, które cechują drewniany budynek energooszczędny typu kanadyjskiego. Nie możemy również nie wspomnieć o świetnej ochronie przeciwpożarowej czy wysokiej stabilności wymiarów, czyli o właściwościach, które znacząco podwyższą wartość nieruchomości w przypadku jego ewentualnej późniejszej sprzedaży.

Energooszczędny dom kanadyjski – co to jest?

Dom kanadyjski to nic innego jak nieruchomość, której podstawą jest drewniany szkielet. Zanim jednak zostanie on postawiony, konieczne jest przygotowanie odpowiednich fundamentów tradycyjnych, choć wiele budynków wykonanych w systemie kanadyjskim zostało zbudowanych także na płycie fundamentowej.
Z kolei w sam skład jego szkieletu wchodzą słupy pionowe, które układa się co 30,40 lub 60 cm od siebie. Ściany są odpowiedzialne za wspieranie stropu, którego wykonuje się z belek dobranych do danego projektu. Na nich mocowane są płyty OSB, lecz możliwe jest również przybicie desek. Bardzo istotna w energooszczędnych obiektach kanadyjskich jest izolacja stropu, która wpływa na akustykę budynku. Specjaliści uważają, że w nieruchomościach kanadyjskich z poddaszem użytkowym konieczne jest postawienie na izolację zarówno pod podłogą, jak i pomiędzy belkami, celem jej lepszego zabezpieczenia.